Miks kogevad mõned naised raseduse alguses metallilist maitset?

Düsgeusia tõttu tunnevad mõned naised raseduse alguses metallilist maitset.

Kui inimesed kogevad ootamatut metallilist maitset, on see tavaliselt põhjustatud teatud ravimitest, hambaprotseduuridest või kokkupuutest kemikaalidega. Kuigi selline maitsetunnetuse teke pole normaalne, on probleemi tuuma tuvastamisel seda lihtne parandada.

Raseda naise jaoks on metalli maitse suus aga tavaline varajane indikaator. Teinekord, kui muid märke ega signaale veel pole, võib metallilist maitset tundes mõelda rasedustestile, et äkki on oodata beebi tulekut. Miks naistel tekib tunne raseduse ajal tunne, nagu hoiaks peenraha suus?

Hormoonid, hormoonid, hormoonid

Kui naine rasestub, muutub tema kehas hormoonide östrogeeni ja progesterooni tasakaal ning naine hakkab tootma rohkem östrogeeni. Viimane aitab kaasa veresoonte moodustumisele, toitainete ülekandmisele, et toetada emaüsas arenevat beebit tema üheksa kuu jooksul. Liigne östrogeen põhjustab ka raseduse varases staadiumis iiveldust ning raseduse kolmandal trimestril naise keha ettevalmistamisel beebi sünniks.

Raseduse alguses võivad naisi vaevata ka uued maitsed, mõned neist vähem meeldivamad kui teised, nagu ka metallilist maitset võiks kirjeldada. Maitsetunde moonutumist või nõrgenemist nimetatakse düsgeusiaks. Õnneks aga on enamasti see faas raseduse algusega läbi.

Sensoorsed muutused

Maitse ja lõhna taju muutuvad raseduse ajal. Olen kuulnud naisi, kes ütlevad, et lõpuks saavad nad sommeljeedest aru. Punase veini tavaliselt nii ähmane aroom on muutunud konkreetseks mustsõstraks, vaarikaks ja mustaks ploomiks.

Düsgeusia võib läbi metallilisuse põhjustada lemmiktoitude maitse muutuse ning need ei pruugi enam hästi maitseda. Mõned väidavad et metalse maitsega kaasneb ka intensiivne mõrudus. See võib olla pisut tüütu, kuna rasedate teatud toitude ihkamine on väga levinud ning on kahju kui mõruda või muutunud maitse tõttu jäävad ihad rahuldamata.

Metalse maitse vähendamine

Kuigi düsgeusiast pole võimalik vabaneda enne, kui hormonaalne tasakaal on piisavalt taastunud ja see iseenesest kaob, on metallilist maitset võimalik mõningate nippidega vähendada.

On täheldatud, et osadel naistel aitab happeid sisaldavate toitude, näiteks tsitruselistest greibi, sidruni, laimi söömine metallilist maitset vähendada. Teised kõrge happesisaldusega toidud on äädikas marineeritud toidud (seened, kurgid vms). Võib-olla seetõttu ongi rasedusaegseteks lemmikuteks paljudel just hapukurk.

Kõrge happesusega toitu süües tuleb aga pärast kindlasti vett juua, et mitte kahjustada hambaemaili. Rasedana on hammaste tervis normaalsest rohkem ohustatud.

Selleks, et metallilist maitset kiiresti peita, võib hambapesu ajal ka keelt harjata. See korreleerub nii või teisiti hea suuhügieenitavaga ning on topelt kasulik aidates piparmündiga varjata vähemalt mõneks ajaks düsgeusia mõju. Muidugi on raseduse ajal alati soovitatav ka arstiga nõu pidada, kuid see pisut ebameeldiv ärritaja, eriti raseduse ajal ja kogedes niigi palju kehalisi muutusi, ei ole metalli maitse suus tulevasele emale ega tema sündimata lapsele kahjulik.

Scroll to top